ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Tabulkový standard (Tabular standard)


Slovník ekonomických pojmů

Tabulkový standard (Tabular standard)

Navrhovaný způsob vypořádání odložených plateb (sumy dlužné po uplynutí času), v němž se dlužná částka mění podle změn standardu, o němž se má za to, že odráží změny kupní síly vlivem plynutí času. Tabulkový standard upřesňuje předem dohodnutou tabulku, která obsahuje ceny určených množství vybraných skupin komodit k datu uzavření smlouvy a poté opět k datům splatnosti plateb. Procentní změna oproti původnímu datu má ukazovat změnu kupní síly peněžní jednotky mezi těmito daty, a proto by o ni upravená suma penězměla poskytnout jejímu příjemci stejnou kupní sílu, o jakou šlo v původně uzavřené smlouvě. Tento návrh však postrádá vědeckou přesnost a v nejlepším případě poskytuje jen hrubé přiblížení změn kupní síly peněžní jednotky během období → inflace a → deflace. Viz také → indexní čísla a → matematická ekonomie.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací