Zádruha (ze srb.) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Zádruha (ze srb.)

Ve slovanském středověku venkovské společenství skládající se z velké rodiny od 15 do 70 spřízněných dospělých a jejich dětí. Její členové jedli, žili a pracovali společným rodinným způsobem. Hospodář a hospodyně rozdělovali úkoly a přidělovali práva podle vztahu každého jednotlivce k zakladateli rodiny. Hospodář obýval nejlepší a největší dům v tomto společenství, se společnou kuchyní a obytnými pokoji. Ostatní domy byly spíše nahrubo udělanými místy k přespávání. Hlavními zaměstnáními byly zemědělství, pastva a péče o ovocné sady a vinice. Žádný majetek nemohl být prodán bez obecného souhlasu. V dávných dobách byly zádruhy obvyklé ve venkovských a horských oblastech pozdější Jugoslávie a Bulharska a několik z nich přežilo až do dneška.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací