ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Společnost národů (League of Nations)


Slovník ekonomických pojmů

Společnost národů (League of Nations)

Mezinárodní sdružení vlád členských zemí, fungující mezi lety 1919 až 1946. S myšlenkou jeho založení přišel prezident Spojených států Woodrow Wilson (1856—1924) během první světové války a dohoda o jeho založení byla součástí Versailleské mírové smlouvy (1919). Ústředí Společnosti národů sídlilo ve švýcarské Ženevě. Kromě svých snah přinést do mezinárodních vztahů řád a trvalý mír Společnost sbírala statistické údaje, připravovala zprávy a sloužila jako místo diskusí představitelů národních vlád členských zemí. Chyběl jí duch libe-ralismu (viz → liberální), a proto nebyla schopna vyřešit ústřední mezinárodní problémy své doby, jako např. kolonialismus, politická omezení mezinárodního obchodu a investic a domácí intervencionismus vedoucí k mezinárodním konfliktům. Její neschopnost vyřešit mandžuskou krizi v roce 1931 vedla k vystoupení Japonska (1933) a postupnému rozpadu Společnosti během druhé světové války. Formálně byla rozpuštěna roku 1946 po vytvoření → Organizace spojených národů. Spojené státy do Společnosti nikdy nevstoupily, ačkoli se účastnily celé řady jejích vedlejších aktivit, jako například Mezinárodní organizace práce (1934), orgánu podporujícího intervence „ve prospěch pracujících“, jehož působení dnes pokračuje pod hlavičkou OSN.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací