PRODLOUŽENÝ PROVOZ: Obchod je otevřen pro objednávky s konečnou fixací ceny v pracovní dny od 9:00 do 22:00 a o víkendech po celý den.
Zpět na úvod | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

ZLATÉ REZERVY » Slovník pojmů » Mylné investice (Malinvestment)


Slovník ekonomických pojmů

Mylné investice (Malinvestment)

Investice do špatných oblastí výroby, jež vedou ke ztrátám kapitálu. Mylné investice jsou výsledkem neschopnosti investorů v čase investice správně předvídat buď (1) budoucí vývoj spotřebitelské poptávky, nebo (2) budoucí dostupnost efektivnějších prostředků uspokojení správně předvídané spotřebitelské poptávky. Příkladem (1) je investice dostupných úspor způsobem, jenž není schopen přinést spotřebitelům tolik uspokojení, jako kdyby byly dané prostředky investovány jiným způsobem. Příkladem (2) je investice, která zastará ještě před koncem doby své životnosti kvůli nepředvídanému vývoji efektivnějších prostředků uspokojení stejné spotřebitelské poptávky. Mylná investice je vždy výsledkem neschopnosti lidských bytostí předvídat správně budoucí podmínky.Tyto lidské chyby a z nich plynoucí mylné investice jsou nejčastěji ještě zhoršeny nezaznamenanou → inflací nebo → úvěrovou expanzí. Z pohledu dosažení nejvyššího uspokojení spotřebitele musí každá politická intervence, jež není potřebná k zachování tržní společnosti, vést k mylným investicím.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací