Ideální typ (Ideal type) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Ideální typ (Ideal type)

Hrubé zobecnění specifického, avšak volného pojmu, užitečné k popisu a interpretaci historie. Ideální typ je typizací pojmového ztvárnění komplexní skutečnosti seskupováním. Každý člen skupiny mávšechny nebo celou řadu specifických typických kvalit nebo charakteristik. Kvůli své neexaktnosti nemůže být ideální typ definován, ale musí být popsán výčtem svých základních rysů, z nichž nemusí být v jednotlivém případě přítomny všechny. Ideální typ může příslušet lidem, událostem, ideologiím nebo lidským institucím. Příklady jsou vůdce, lupič, král, diktátor, město, stát, národ, válka, revoluce, hospodářství. Ačkoli může být tentýž pojem užit i v přesném právním nebo praxeologickém smyslu, jeho obecné či obecnější užití postrádá přesnost a jednotnost praxeologických pojmů, a proto nemohou být ideální typy základem platných vědeckých zákonů nebo principů. Jsou však nepostradatelným nástrojem zaznamenávání a rozumění historii.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací