Bankovky (Banknotes) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Bankovky (Banknotes)

Peněžní substituty vydané bankami v podobě dlužních úpisů nenesoucích úrok, splatných majiteli na požádání, které volně obíhají jako substitut za peněžní částku na nich vytištěnou. Bankovky se liší od → neplnohodnotných peněz v tom, že u posledně jmenovaných drží vydávající banka nebo její zástupce pro zpětnou směnu pouze částečné rezervy (méně než 100%). Bankovky jsou → peněžními substituty a → penězi v širším smyslu. Pouze rezervy držené k jejich zpětné směně jsou → penězi v užším smyslu. Objem bankovek vydaný nad rámec rezerv držených pro jejich zpětnou směnu představuje → fiduciární prostředky.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací