Směnka (Bill of exchange) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Směnka (Bill of exchange)

Smluvní dokument napsaný a podepsaný jednou stranou (obvykle, nikoli však nutně, prodávajícím) a znějící na druhou stranu (obvykle kupujícího), kterým se druhá strana bezpodmínečně zavazuje zaplatit na řad doručitele nebo třetí strany, kterou však může být i ten, kdo ji vystavil, tedy první strana, určitou sumu peněz na viděnou (po přijetí druhou stranou) nebo k určitému datu. Směnka je platná pouze v případěakceptace druhou stranou. Směnka splatná k budoucímu datu je úvěrovým nástrojem diskontovatelným bankami ještě před datem splatnosti v závislosti na bonitě na směnce podepsaných stran. V určitých historických dobách a na určitých místech byly směnky užívány jako prostředky směny. Viz → prostředek směny.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací