Phalanstère (fr.) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Phalanstère (fr.)

Falanga (původně označení vojenské jednotky – pozn.překl.). Ve složitém vysněném socialistickém systému, který vytvořil Françoise Marie Charles Fourier (1772—1832) jsou phalanstère organizacemi v podstatě soběstačných družstevních komunit. Povoluje jim do určité míry obchodovat s jinými komunitami v jiných částech světa. Členové phalanstère by usilovali o štěstí zrušením omezení obvyklých v dříve existujících společnostech. Celková produkce komunity by byla rozdělena nejprve tak, aby bylo zajištěno pokrytí minimálních životních potřeb. Zbývající část by se dělila z 5/12 pro práci, 4/12 pro kapitál a 3/12 podle talentu. Předpokládalo se, že veškeré nezbytné úkoly, včetně těch nejodpudivějších, by byly pro pracovníky učiněny tak atraktivními, že by je všichni chtěli vykonávat dobrovolně.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací