Vědecký socialismus | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Vědecký socialismus

Rozdíl mezi „vědeckým socialismem“ a „utopickým socialismem“ byl jednou ze stěžejních představ marxismu. Podle Karla Marxe (1818—1883) byli utopickými ti socialisté, kteří usilovali o dokázání toho, že v socialistické společnosti budou nesrovnatelně uspokojivější podmínky než v té současné. Utopičtí socialisté se snaží přivodit přechod k socialismu přesvědčováním lidí, že socialismus je v každém ohledu více žádoucí než současný systém soukromého vlastnictví výrobních faktorů. Marx tyto názory odmítl jako mylné. Tvrdil, že socialismus nepřijde proto, že by mu lidé dali přednost, ale proto, že – jak on sám objevil a odhalil – historický vývoj k jeho ustavení nutně a nevyhnutelně směřuje. Z tohoto důvodu si marxističtí socialisté nárokují označení „vědecký socialismus“ a odsuzují dřívější socialistické autory jako „utopické“ snílky.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací