ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Tržní hospodářství, svobodné a nenarušené (Market economy, the free or unhampered)


Slovník ekonomických pojmů

Tržní hospodářství, svobodné a nenarušené (Market economy, the free or unhampered)

Čisté či nenarušené (tj. svobodné) tržní hospodářství je imaginárním konstruktem, který předpokládá: (1) soukromé vlastnictví (kontrolu) výrobních prostředků; (2) dělbu práce a následnou dobrovolnou tržní směnu statků a služeb; (3) absenci institucionálních zásahů do fungování tržních procesů, které utvářejí ceny, mzdové sazby a úrokové míry odrážející aktuální podmínky nabídky a poptávky po všech statcích a službách; (4) vládu, společenský aparát nátlaku a donucení, která se soustředí jen na zachování tržních procesů a ochranu mírové spolupráce tržních účastníků před omezováním ze strany těch, kdo by se chtěli uchýlit k hrozbám, podvodům či užití násilí.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací