ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Mezní produktivita (výrobních faktorů) (Marginal productivity [of factors of production])


Slovník ekonomických pojmů

Mezní produktivita (výrobních faktorů) (Marginal productivity [of factors of production])

Tržní hodnota imputovaná či připsaná užití jedné další jednotky, tj. mezní jednotky (či snížení o tuto jednu jednotku) práce nebo hmotného → výrobního faktoru. Ve svobodném tržním hospodářství (viz → tržní hospodářství, svobodné a nenarušené) mají mzdové sazby a ceny placené za hmotné výrobní faktory neustálou tendenci shodovat se s produktivitou užívané mezní jednotky, protože podnikatelé usilují o (1) rozšíření výroby vždy, když je k dispozici více jednotek za méně, než činí hodnota, kterou může jejich užití přidat k výrobě, a (2) snížit svoji výrobu vždy, když mezní jednotka stojí více, než kolik podle očekávání zaplatí spotřebitelé za hodnotu přidanou touto jednotkou k výrobě.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací