ZLATÉ REZERVY – Investiční zlato » Slovník pojmů » Praxeologie (Praxeology, z řec. praxis – jednání, zvyk či obvyklý postup; logia – doktrína, teorie či věda)


Slovník ekonomických pojmů

Praxeologie (Praxeology, z řec. praxis – jednání, zvyk či obvyklý postup; logia – doktrína, teorie či věda)

Věda či obecná teorie (vědomého nebo účelového) → lidského jednání. Mises definuje jednání jako „projevení lidské vůle“. Proto považuje užití pojmů „vědomé či účelové“ za nadbytečné. Praxeologie je projevením lidské mysli a zabývá se jednáními dostupnými lidem k dosažení jimi zvolených cílů. Praxeologie vychází z → apriorní kategorie jednání a rozvíjí plné implikace tohoto jednání. Praxeologie usiluje o poznání platné pro všechny situace, v nichž podmínky přesně odpovídají těm obsaženým v jejích předpokladech a závěrech. Její výroky a tvrzení nejsou vyvozeny ze zkušenosti, ale předcházejí veškerému pochopení historických skutečností.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací