Leiturgia (řec.) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Leiturgia (řec.)

Povinné veřejné služby, které museli bohatí vykonávat, nebo za ně platit státu. Šlo o zvláštní formu daně uvalenou na bohaté ve starověkých řeckých městských státech, např. Aténách, a později i v Egyptě i Římské říši. Původně byly zámožní obyvatelé povinni bez náhrady pomáhat s výkonem důležitých veřejných prací, jako např. s výběrem daní, službou veřejným představitelům, poskytováním jídla chudým během hladomorů, zásobováním armády jídlem a obydlím, poskytováním zvířata jezdců nebo vybavováním lodí pro přepravu lidí a zboží, které chtěl stát přemístit, apod. Později se tyto „liturgie“ staly nástrojem okrádání bohatých a těch, kdo byli v nemilosti, ze strany mocných, čímž přispěly k hospodářskému úpadku.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
5 výhod jen u nás

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací