Normané (Normans) | Zlaté rezervy

„Měníme papír ve zlato.“

Slovník ekonomických pojmů

Normané (Normans)

Následníci →Vikingů, kteří zabrali a obsadili Normandii (oblast severozápadně od Paříže, hraničící s kanálem La Manche) v devátém a desátém století. Jejich jméno je odvozeno od označení „mužů ze severu“, tehdy používaného pro Skandinávce. Přijali křesťanství a francouzský jazyk a později dobyli Anglii, Sicílii, části Itálie a Francie. Po svém vítězství nastolili právo a řád a přijali řadu zvyklostí dobytých zemí. Na Sicílii a v jižní Itálii se postavili na stranu utlačovaných křesťanů proti jejich saracénským pánům. Nejznámějším Normanem byl Vilém II.(1027—1087), kníže normandský a uchazeč o anglický trůn. Po smrti Eduarda Vyznavače (1002—1066) vpadl s papežským souhlasem do Anglie a porazil krále Harolda II. v bitvě u Hastingsu (1066). Byl korunován králem Vilémem I. Anglickým a je znám jako Vilém Dobyvatel. Během pěti let dobyl celou Anglii, nastolil → feudalismus, udělil půdu svým stoupencům a dosadil Normany na všechny významné církevní a státní posty.

Význam tohoto slova byl převzat ze slovníku pojmů knihy: VON MISES, Ludwig. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut, 2006, xxvii, 959 s. ISBN 80-863-8945-6. Celá kniha je k dispozici ke stáhnutí na stránkách Liberálního institutu /libinst.cz/ zde.

Zpět na seznam pojmů »
Odemkněte si článek sms zprávou za 20Kč

Další pojmy

Zákaznická linka 800 117 117

 |   |  Košík je prázdný

Původní způsob přihlášení/ Zlato na splátky

Přihlašovací jméno / kód:
Heslo:
 

Přihlášení členů klubu Zlatý směr

Číslo klubové karty:
Kontrolní součet 5 + 5 = ?
(výsledek napište slovy)

Přihlášení předplatitele

Přihlašovací e-mail:
Heslo:
 
Registrace předplatného
Zapomněli jste heslo?

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádný seminář.

V tuto chvíli není možné se zaregistrovat na žádnou konferenci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací